Powolna strona? Wypróbuj nową opcję od Google Search Console!


Czym jest Google Search Console?

Google Search Console to niezwykle przydatny zestaw narzędzi do analizy stanu witryny i monitorowania jej pozycji w wynikach wyszukiwarki. Usługa ta pozwala lepiej zadbać o stronę: dostarcza informacji o pojawiających się problemach, co pomaga skuteczniej je eliminować i poprawiać pozycjonowanie strony.

Dlaczego warto z tego korzystać?

Google Search Console umożliwia m.in.:

  • bieżący monitoring problemów związanych z indeksowaniem,
  • śledzenie informacji dotyczących pozycjonowania strony i ruchu w wyszukiwarce,
  • kontrolę stanu poprawności obsługi strony na urządzeniach mobilnych,
  • zapoznanie się z listą stron, na których widnieją linki do naszej witryny.

Nowa opcja: Speed report

Krótki czas ładowania to, obok funkcjonalności, kluczowy element doświadczenia użytkownika w zetknięciu ze stroną www. Długie oczekiwanie powoduje negatywne emocje, dlatego koniecznie powinniśmy zadbać o to, by nasza strona ładowała się możliwie jak najszybciej.

4 listopada Google dodało do Search Console nową funkcjonalność: Speed report. Dzięki niej możemy zoptymalizować czas ładowania strony i monitorować poprawki wprowadzane w witrynie. Opcja ta, dostępna w zakładce „Szybkość (eksperymentalne)”, polega na wyświetlaniu aktualnego raportu dzielącego strony na „wolne”, „umiarkowane” oraz „szybkie”. Możemy zatem sprawdzić, które strony wymagają poprawienia, a także ustalić, co je spowalnia.

Szybkość ładowania to także wskazówka dla Google, mająca znaczenie przy pozycjonowaniu stron w wynikach wyszukiwania. Ponadto optymalizacja czasu ładowania wpływa korzystnie na doświadczenia odwiedzających stronę oraz na wskaźniki konwersji. Warto więc przyjrzeć się Speed report bliżej.